środa, 16 listopada 2011

Ocena 360. Formularz ankiety

Bazą badania 360 stopni jest teza, że obarczona najmniejszym błędem informacja o kompetencjach ocenianego lidera winna zostać uzyskana w wyniku obliczenia średniej wartości oceny współpracowników badanego takich jak: szef, podlegli pracownicy, koledzy z tożsamych stanowisk itp.

Wykres oceny 360 stopni

W tym wpisie uwaga będzie wybrana na pozyskiwaniu opinii respondentów w reprezentacji dwóch typowych metod: formularz do wypełnienia długopisem, ankieta, a także ankieta elektroniczna. Dla niewymagającego użytkownika są to metodologie nie różniące się; w każdym z tych przypadków wyrażający opinię odpowiada na pytania ankiety badawczej 360 stopni wyrażając ocenę odnośnie ocenianej osoby. Formularze drukowana i on-line działają w oparciu o podobną kolejność obszarów, a zatem można je traktować wymiennie.

Ważnym jest obszar, który przemawia za stosowaniem w badaniach ankiet elektronicznych. W tej sytuacji (i częstokroć jest to robione przez ukierunkowane na precyzję rezultatu firmy doradcze w dziedzinie informatyki) zarządzający badaniem w taki sposób przygotowuje program komputerowy sterujący badaniem, ażeby każde z ocenianych zachowań wyświetlały się w stochastycznej kolejności. Ponieważ zniechęcenie do pracy nad ankietą respondenta pozostaje w relacji wprost na zwiększanie się rozrzutu systematycznego w trakcie kolejnych pytań ankiety, użycie nieprzewidywalnego układu pytań robi wynik liniowym i czyni go bardziej podobnym pod względem błędu statystycznego.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4
Słowa kluczowe: ocena 360 stopni, badanie 360, ocena 360, badanie kompetencji pracownika, badanie kompetencji, ocena kompetencji, metoda 360, ankieta oceny 360, formularz oceny 360, ankieta on-line

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz