piątek, 30 grudnia 2011

Generator wniosków 8.1 od podszewki

Ułatwieniem dla tworzących wniosek jest, z mojego punktu widzenia, dokładnie określenie przez generator ilości znaków, które może być w danymmiejscu wprowadzone. Wspomaga to sporządzenie wniosku, w którym wyszczególnione pozycje są dokładnie opisane.

Po wpisaniui wszystkich zdań i danych do generatora wniosków należy przygotować wydruk próbny wniosku PO IG 8.1. Jest on tylkodo wglądu wnioskodawcy, który ma możliwość sprawdzenia całości biznesplanu tak jak ujrzy go rzeczoznawca w Instytucji Finansującej. To najlepszy moment na zmiany wszystkich literówek w tekście i naniesienie istotnych zmian. Wtedy też łatwo dokonać ostatecznej korekty. Zawsze mam gotowe wnioski na minimum tydzień przed końcem okresu składania wniosków, bo ten etap wymaga czasu i skupienia.

parp e-usługi poigGenerator wniosków sam oblicza część wskaźników ekonomicznych które później są wykorzystywane przy liczeniu pozycji na liście rankingowej. Trochę to jest kwiatek do kożucha, bo życie pokazuje, iż i tak zdecydowana większość wniosków jest negatywnie oceniana w RIF i kolejność na liście rankingowej nie ma znaczenia, ale to już część strategii do rozważenia przez indywidualnego wnioskodawcę pomysłu e-usług indywidualnie: czy tworzyć aplikację ukierunkowaną na uzyskanie największej liczby punktów w ocenie fakultatywnej czy też może, zrezygnować z większej ilości punktów i przełożyć to na przygotowanie wniosku zgodnie z działaniem PO IG 8.1. Tu już nie pomogę, bo sam w zależności od pomysłu e-usługi podchodzę różnie do tego zagadnienia. Z reguły częściej skupiam się na rzetelnym opisaniu e-usługi i jej zgodności z celami działania, ale nie jest to zasadą i sporadycznie nie poddaję się o punkty fakultatywne.

I kończąc niepotwierdzona w żadnym źródle plotka: zdaniem wielu autorów projektów, generator zawiera mechanizmy stuprocentowego badania, czy dany wniosek nie jest odbiciem innego złożonego w tym samym albo innym Regionalnej Instytucji Finansującej (w całości lub kawałki tekstu). Złożenie zduplikowanych projektów pod inną nazwą jest surowo zabronione i wyszukiwane przez bazę danych. Nie daj się zwieść na zbyt oczywistą sztuczkę.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

poniedziałek, 26 grudnia 2011

Garść uwag o wskaźnikach produktu i rezultatu

e-usługi 8.1 dofinansowanieDefinicje wskaźników produktu i wskaźników rezultatu zostały precyzyjnie opisane w dokumentacji działania PO IG 8.1 i nie sądzę, by ich przypominanie miało jakiś cel. Skupię się raczej na tym jak je rozumiem z punktu widzenia pisania wniosków o dofinansowanie Z Unii.

Wskaźniki produktu

Dla celów własnych stosuję zasadę, że wskaźnikiem produktu jest to wszystko, co powstanie w wyniku pracy wnioskodawcy w trakcie realizacji projektu lub też jakie środki trwałe zostaną zakupione sprzęt informatyczny, meble na wyposażenie lokalu) lub wartości niematerialne i prawne (programy po stronie serwera i klienta, licencje uprawniające do korzystania z danych wartości prawnych itp.). Produktem jest }według mnie|dla mnie|w moim rozumieniu} również powstała w wyniku wdrożenia dokumentacja techniczna jak również specjalistyczne szkolenia zaplanowane przed sprzedażą e-usługi. Szerokie ujęcie definicji sprawia, że trudno jest zrozumieć, o co chodzi jednostce dofinansowującej w tym rozumowaniu, ale pewnym przyczynkiem do dyskusji niech będzie fakt, iż obszar opisu wskaźników jest według mnie tym, którego przemiany obok wskaźników rezultatu najbardziej widać w dokumentacji konkursowej. Początkowo w konkursach PO IG podkreślano znaczenie precyzyjnego opisu każdego wskaźnika produktu i miały one odniesienie w 2 miejscach w opisie pomysłu. Później zrezygnowano z tego i wychodzi się z założenia, że wszystkie zadania przedstawione w harmonogramie projektu stanowią zadania, które zostaną zapisane się w umowie o finansowanie i nie wymagają ponownego opisywania. Sprawiło to, że napisanie wniosku stało sie prostsze.

Wskaźniki rezultatu

e-usługi 8.1 dofinansowanieNie wiem czy jest ktoś, kto jednoznacznie potrafirozdzielić wskaźnik rezultatu takim jak sprzedawana w sklepie z aplikacjami na urządzenia mobilne stworzona na etapie wdrożenia projektu aplikacja dla smartfona od wskaźnika produktu czyli aplikacji. Próba rozdzielenia tych dwóch obszarów w postaci modelu biznesowego na zasadzie: jeśli coś sprzedajemy, to może ten produkt zostać podciągnięty do wskaźników rezultatu, co zdarza się– prowadzi recenzenta do błędnej interpretacji celu projektu (i czasem tak się dzieje, o czym przekonałem się osobiście w ostatnim konkursie POIG 8.1). Rozumienie w tym przypadku było takie: skoro do wykonania e-usługi konieczny jest zakup stworzonego w wyniku wdrożenia e-produktu, to nie jest spełnione kryterium, iż e-usługa może być świadczona na każde żądanie(!). Przewrotność tego toku rozumowania zwala z nóg, bo rozumując w ten sposób do skorzystania potrzebny jest energia elektryczna lub idąc dalej cywilizacja. Jasnym się staje,że wskaźniki rezultatu są ciężkim orzechem do zgryzienia dla rzeczoznawców, więc zamiast wymyślać jakieś wskaźniki, które wydają się odpowidajęce celom działania PO IG 8.1 lepiej brać takie, które trudno oprotestować na ocenie przykładowo: przychody osiągnięte z poszczególnych e-usług. Przytoczę znów moje motto: skup się tylko na takich wskaźnikach rezultatu, które zrozumie recenzent. W praktyce staram się skupiać na wskaźnikach takich, które z jednej strony nie stanowić będą problemu dla wnioskodawcy na etapie rozliczenia projektu (papier przyjmie milion złotych przychodu, ale czy życie na to pozwoli), a z drugiej odpowiadają rzeczywistości. Często kieruję się zasadą, aby tak dobierać poziom przychodu, by po uwzględnieniu w tabeli przepływów finansowych kosztów stałych generować przychód na poziomie 30 do 50% wartości wdrożenia. Jeśli dobrze się to zoptymalizuje, to można uzyskać amortyzację projektu po 2-3 latach po wdrożeniu, z parametrem ROI na poziomie 0.5 - 0.6, co jest akceptowalne przez RIF w ocenie.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4, Witryna 5,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

środa, 21 grudnia 2011

Co w podsumowaniu PO IG 8.1?

Projekty 8.1 to nie księżna z bajki tylko konkurs Jego warunki są trudne, a wygrana niekoniecznie oznacza sukces finansowy. Wprost przeciwnie, może oznaczać kłopoty, z którymi trzeba będzie walczyć. Trzeba jednak pamietać, że jest to program, który w zamiarach swoich twórców powinien stymulować rozwój nowatorskich firm, choć niekoniecznie biznesów osób bez kapitału.

8.1 model biznesowyWyznaję, że lubię pisać wnioski na ten konkurs. Pomomo, że obszary pomysłów często pokrywają się, to zawsze jest coś, co jest w stanie porwać mnie do pracy , która zaowocuje nowym wnioskiem. Walka o dotację nie kończy się z chwilą złożenia wniosku w RIF tylko z chwilą otrzymania negatywnej oceny. To wyzwala dodatkową adrenalinę i pozwala twórczo podejść do argumentacji w proteście oceny. Grunt, to nie załamywać rąk i walczyć o pomysł do końca. Nie poddaje się łatwo, przeszkody mi nie straszne. Wam też tego życzę.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4, Witryna 5,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

sobota, 17 grudnia 2011

Generator wniosków 8.1 od podszewki

parp e-usługi pisanie wnioskuSą jednak błędy w generatorze wniosków, które czynią problem prowadzący w ostatecznym przypadku do dyskwalifikacji
projektu na etapie oceny formalnej. Możliwe, że w konkursie II 2011 zostało już to naprawione ale w pierwszym konkursie z całą pewnością istniało. Weźmy jako przykład spółkę cywilną, której wspólnicy mają zarejestrowane działalności w innych województwach (czyli podlegają pod różne RIF). Zgodnie z dokumentami konkursu, należałoby by złożyli wniosek w tym RIF, w rejonie którego nazwisko na liście jest jako pierwsze. Wyglądana proste: kto u góry na liście wspólników, tam składa się wniosek 8.1, ale ukazuje się istotne „ale". Otóż generator, w przypadkowy sposób, przy kolejnych zapisach tego miejsca adresu sam ustala kolejność na liście i wnioskodawca nie może tego zmienić ręcznie! Zdaż się, że dochodzi do takich zdarzeń, żena wydruku próbnym jest w pierwszej pozycji inny wspólnik (czyli w praktyce inny RIF, do którego należy przesłać wniosek) niż w wydruku definitywnym.Ba, nawet dopisywanie zmian na etapie oceny formalnej powoduje zmiany treści w tym miejscu i nigdy nie wiadomo w którym miejscu zostanie przesłana automatycznie elektroniczna wersja wniosku, a gdzie system zaproponuje przesłanie informacją na ekranie. Każdy wie jakie to niesie konsekwencje w praktyce dla wnioskodawcy: wniosek jest wysyłany do innego Instytucji Finansującej aniżeli powinien go przeglądać i zaczyna się seria nerwowych telefonów, pism. Nikomu tego nie życzę. Informacja tego błędu do PARP nic nie skutkują. Z czasem ktoś w Warszawie na Pańskiej przemyśli błędy zrozumie problem.

parp e-usługi poigDoprawdy nie powoduje to skutków prawnych, to zmiany pozycji wpisanych przez użytkownika do generatora np. w tabeli harmonogramu powodują, iż trudno jest ogarnąć nad skuteczną kolejnością w tej tabeli, zadania w ramach etapu ustawiają się w przypadkowej kolejności, co znacząco utrudnia ich dostrzeżenie wzrokiem i sprawdzenie, czy wszystko zostało wpisane. Pomocą jest zestawienie generowane automatycznie w następnym punkcie, ale to i tak psuje logikę aplikacji i utrudnia jej pisanie.

Ułatwieniem dla piszących wniosek jest, z mojej perspektywy, dokładnie określenie przez generator ilości znaków, które może być w danympunkcie wprowadzone. Ułatwia to sporządzenie wniosku, w którym wyszczególnione pozycje są dokładnie opisane.

Inne witryny: Witryna 1,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

poniedziałek, 12 grudnia 2011

Sposób definiowania E-Usługi. Część II

e-usługi 8.1 dofinansowanieMoim zadaniem nie jest wykazywać niekompetencji osoby oceniającej – to osoby dobrze wykształcone i przygotowane do wykonywanego zadania, którzy wiedzą co i za co robią. Moim celem było udowodnienie, że definicja w Rozporządzeniu może być sprzecznie interpretowana i nie warto pisać projekty oryginalne, a lepiej typowe. I tu skrywa się odpowiedź na pytanie, dlaczego tyle na początku działania programu było projektów poświęconych sukniom ślubnym, organizacji ślubów i podobnych. To nie branża była atrakcyjna, tylko warunki oceny projektów mogą faworyzować takie gnioty.

I tu mała dygresyjka związana z oceną wniosków. Ponieważ recenzencimuszą być zgodni w ocenie niespełnienia kryteriów, odnotowuje się w recenzjach nachalne udowadnianie, jak niedouczony jest niedoszły beneficjent, bo nie rozumie swojego projektu, tak jak rozumieją go rzeczoznawcy. I nie byłoby w tym może nic dziwnego – ot taka urzędnicza przypadłość, gdyby nie to, że to od recenzji osoby oceniającej zależy, czy projekt otrzyma dofinansowanie z UE i w konsekwencji czy będzie realizowany przez wnioskodawcę. Smutny jest mój wniosek: nieistotnie jak masz dobry i oryginalny projekt e-usług. W opisie należy go sprowadzić do takiej postaci, by zgodność z definicją była absolutnie jednoznaczna. W konsekwencji koniecznym staje się uproszczenie projektu, bo brak miejsca na tłumaczenie na czym on w istocie polega oraz istnieje zagrożenie, że opis może być opacznie zinterpretowany. Zalecam unikać naprawdę oryginalnych pomysłów – te w praktyce nie mają szansy na uzyskanie unijnego dofinansowania i skupiam się na standardowych, bo te mają większe szanse. Nie będę rozwijał myśli, jak to się ma do innowacyjności, którą rzekomo wspierają działania unijne.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4, Witryna 5,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

czwartek, 8 grudnia 2011

Sposób definiowania E-Usługi Część I

parp poigJednym z obszarów, który zdaje się być faworytem uwielbiany przez|preferowany przez} rzeczoznawców w ocenie pomysłów na dofinansowanie jest zgodność e-usługi z definicją obowiązującą w Rozporządzeniu. Liczba nieporozumień w tym obszarze sięga liczby pomysłów na dofinansowanie odrzucanych na podstawie definicji e-usługi. Innymi słowy, sądzę, że trudno jest wymyśleć e-usługę, która w 100% jest zgodna z tym kryterium oceny. Nawet tak oczywiste jak np. portal e-learningowy: jeśli osoba sprawdzająca chce być złośliwy, to może próbować dowieść , iż portal ten nie spełnia celu działania, bo może być wykorzystany do szkolenia z wykorzystania hazardu (ot np. lekcja udostępniana z jego pomocą) i udowodnić brak zgodności z definicją. Chcę podkreślić, że to krytyczne podejście do zgodności z definicją e-usługi to nie wymysł na potrzeby tego tekstu, tylko efekt zdobytego doświadczenia i opowieści niedoszłych Beneficjentów o tym, jak potraktowano ich pomysły. Na pierwszy rzut oka definicję łatwo spełnić, ale w szczegółach trudno to obronić. Weźmy na tapetę system bazodanowy z interfejsem on-line, przy czym jest on zasilany przez klientów (płatna e-usługa), uzupełniany przez innych klientów lub obsługę portalu (kolejna e-usługa), a następnie produkt cyfrowy przekazany do dystrybucji. Przykładowo rozpowszechnianie w internecie zdjęć i ich retusz. W takim przypadku ktoś odsprzedaje za jakąś kwotę swoje prace fotograficzne portalowi ze zdjęciami. Ktoś inny zarabia na tym, że pobiera leżące zdjęcia i obrabia je, poprawiając ich jakość (opłata to część kwoty zostawionej przez docelową grupę) i ktoś inny płaci za fotografię, a jakaś część tej kwoty idzie do autora zdjęcia, reszta zaś do autora retuszu. Nasuwa się pytanie o definicję e-usługi dla omówionych trzech jej przykładów. Odpowiedź jest jednoznaczna: tak, ale czy wniosek otrzyma dofinansowanie Jak sądzę – nie, bo dla recenzenta może być oczywiste, że produkt cyfrowy przed sprzedażą musi zostać poddany obróbce. I na nic tu tłumaczenie, że retusz może być a nie musi. Powodem do odrzucenia idei jest fakt pracy na zasobach cyfrowych, bo retusz nie jest robiony automatycznie tylko odręcznie. Jaka rada? Wyjściem z sytuacji jest podanie informacji, że retusz nie wykonywany jest przez człowieka, wyrzuciłbym możliwość zarabiana na retuszu i wtedy pewnie projekt przeszedłby przez ocenę.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

niedziela, 4 grudnia 2011

Moje przemyślenia na temat modelu biznesowego

Głównym założeniem projektów podlegających finansowaniu w ramach PO IG 8.1 leży konieczność uzyskiwania dochodów ze sprzedaży e-usług. mało istotne, jaka to będzie e-usługa lub zestaw e-usług, lecz zawsze projekt powinien prowadzić do:

  1. Zbytu produktu cyfrowego, który realizowany jest przez usługę cyfrową ,
  2. O ile mamy do czynienia z kilkoma e-usługami, to muszą one działać niezależnie,
  3. Jeśli mamy zamiar zarabiać na reklamie, to jej udział w planie biznesowym nie może być większy jak 20%,
  4. Zasadnym jest wykazać kilka niezależnych źródeł przychodu.

e-usługi 8.1 dofinansowaniePowyższa definicja modelu biznesowego Przedstawionego przez Wnioskodawcę jest być może najlepiej napisaną częścią konkursu PO IG 8.1.Jakkolwiek nie miałbym problemu z pokazaniem, że złośliwy rzeczoznawca wykazałby, że zawsze e-usługi są wzajemnie zależne i tym samym są one powiązane, ale nie będę podważać kompetencji recenzentów. Twórcy konkursu dołożyli wszelkich starań, by tak stworzyć regulamin, by nie przepuszczał on pomysłów poronionych. Oczywiście i tak w praktyce pewnie co najwyżej 10% ogółu wniosków wygeneruje stały dochód w perspektywie czasu, bo statystyka jest nieubłagana, ale nieelastyczne reguły po stronie modelu biznesowego umożliwiają wnioskodawcy zdystansowane podejście do swojego pomysłu na biznes. Pisząc wnioski staram się doprowadzać biznesplan do modelu mniej więcej takiego: główne źródło przychodu: około 50%, poboczne około 30% i reklama mniej niż 20%. Udaje mi się w ten sposób uzyskać dość racjonalne rezultaty i staram się tak konstruować cenniki przy określonym w badaniu rynku poziomie zapotrzebowania na e-usługi, by wygenerować rentowność na poziomie wskaźników rezultatu. Projekt nie może zakładać, że przyniesie straty – musi generować zysk i jeśli nie można w oparciu o proponowaną przez wnioskodawcę politykę cen wykazać rentowności, to lepiej nie zajmować się takim projektem, bo i tak oceniony zostanie negatywnie.

Bywają pomysły, które przeczą tej regule po części. Konkretnie to pomysły, które zasadzają się na silnym związku sprzedaży z polityką reklamową. Wtedy nie jest trudno wykazać rentowność w okresie wdrożenia projektu, ale kunsztowna konstrukcja runie jak domek z kart w okresie utrzymania rezultatów. Utrzymanie wysokiej rentowności wymaga w takim przypadku wykazania dużych kosztów stałych realizacji e-usług , co prowadzi do znacznego spadku ROI (zobacz jak jest liczony w okresie utrzymania rezultatów, zobacz na potęgę z jaką wchodzą koszty i przychody do wartości tego wskaźnika, zrób symulację w Microsoft Excel). Nie ma zatem cudów, chcesz wykazać wysoką rentowność, zapomnij o projektach , których podstawę stanowią intensywne kampanie reklamowe, bo nie będzie cię na nie stać i recenzencie nie omieszkają wykazać ci tego podczas oceny biznesplanu 8.1.

Nie mam ogólnej recepty na dobry model biznesowy. Każdy jest dobry, który pozwala na wykazanie danego poziomu przychodu i dochodu na tyle wysokiego, że pozwoli to wykazać amortyzację projektu w czasie utrzymania rezultatu. Nietrudno włożyć pieniądze w realizację pomysłu biznesowego; mastersztyk - zrobić z tych pieniędzy inwestycję, która będzie się zwracać i generować wartość dodaną. Pamiętaj pisząc projekt: nie piszesz go na konkurs, tylko dzięki dofinansowaniu możesz zrefundować część zainwestowanych środków. Gdy o tym zapomnisz, pozwolisz wykazać ten błąd rzeczoznawcy PARP podczas oceny merytorycznej.

Inne witryny: Witryna 1,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

piątek, 2 grudnia 2011

Weryfikacja projektu PO IG 8.1 przed dostarczeniem do RIF

Generator wniosków PARP PO IG 8.1Bardzo ważnym zadniem związanym z napisaniem i dostarczeniem wniosku w ramach PO IG 8.1 jest kontrola wniosku dokonana przez menedżera projektu tuż przed zaniesieniem do RIF. Spostrzegawczość często nas zawodzi czytając swój tekst nie łatwo jest dostrzec redakcyjne literówki.

Dotkliwszym problem jest brak zgodności aplikacji z celami działania PO IG 8.1, może zawierać nieodpowiednie przypisania kosztów składników projektu do listy kosztów kwalifikowanych działania PO IG 8.1. Dużym problemem są często źle dobranwe wskaźniki produktu i wskaźniki rezultatu. To wszystko grozi odrzuceniem projektu, który wymagał włożenia dużo wysiłku.

Należy w takiej sytuacji pozwolić innej osobie, znającym branżę i z tego rodzaju aplikacjami poznać swój tekst (firmy konsultingowe dbają o poufność) i dać mu szansę odnieść krytycznie do pomysłu i zawartości wniosku. Pozwala to łatwiej odkryć nieścisłości w tekście i tuż przed wysyłką projektu w RIF nanieść poprawki.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2,


Słowa kluczowe: weryfikacja wniosku, sprawdzenie wniosku, składanie wniosku, składanie projektu, składanie biznesplanu, wysyłka biznesplanu, PO IG 8.1, PARP 8.1, PARP e-usługi

poniedziałek, 28 listopada 2011

PARP POIG 8.1. Kontrola merytoryczna biznesplanu

Ocena projektu PO IG 8.1. Protest oceny. www.sxc.huPowodem stworzenia tych kilku akapitów legła ocena jednej z komisji oceniającej sprawdzających wnioski PO IG 8.1. Projekt był odrzucony na etapie oceny merytorycznej z opinią, iż nie zostało spełnione pojęciu e-usługi w sensie PARP PO IG, bo w celu realizacji e-usługi konieczne jest pobranie aplikacji na urządzenie mobilne, a zatem nie wykluczona jest możliwość pracy na żądanie nabywcy e-usługi (konieczne inne działanie).

Pewnie trudniej byłoby przygotować protest, gdyby nie to, że w serwisie www PARP dostępna jest warta zerknięcia prezentacja pokazująca dobre praktyki w pomysłach POIG 8.1. Jednym z pokazanych pomysłów leży praktycznie identyczny na poziomie technologii pomysł, który wszak realizuje zupełnie inną e-usługę, lecz trudno nie dostrzec podobieństw w metodzie.

Natychmiast rodzi się pytanie: zatem, czy istnieją spójne kryteria oceny pomysłów POIG, czy też może składający projekt wraz z wysyłką wniosku jest skazany na pisanie do opracowaniaprotestu oceny projektu. Trudno mi znaleźć odpowiedź na w ten sposób postawione pytanie.

Przy okazji, zrobiłem prostą wyszukiwarkę internetową najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych związanych z POIG: http://poig81.gugluj.pl

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4, Witryna 5,


Słowa kluczowe: parp po ig 8.1, ocena merytoryczna po ig 8.1, ocena projektów e-usługi, ocena merytoryczna, parp, po ig 8.1, protest oceny, kryteria oceny 8.1

sobota, 26 listopada 2011

Gdzie firmy mają szukać pracowników technicznych. Badania rynku zatrudnienia w kraju

Wolne etaty na stanowiskach technicznychWe wpisie w serwisie gazeta.pl zawarto ważny wątek oceny rynku headhuntingu w kraju. Artykuł twierdzi: w kraju nie można znaleźć rąk do pracy na różnorodnych, głównie technicznych stanowiskach pracy.

Z przedstawionej dyskusji wynika (analizę oparto o badania agencji zatrudnienia ManpowerGroup pt. "Niedobór talentów 2011"), iż w chwili obecnej w Polsce pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w różnych dziedzinach technicznych i pracowników niewykwalifikowanych.

Choć w ostatnim roku mniej firm deklaruje, że nie jest w stanie zapełnienia podstawowych do ich działania etatów niż wystąpiło to w minionym roku, to eksperci HR tłumaczą to spadkiem całkowitej liczby etatów nie zaś poprawą dostępności wykwalifikowanych specjalistów.

Najprawdopodobniej dla każdego, kto choć odrobinę miał do czynienia ze uczeniem młodzieży oczywistym było, że przeprowadzona przed paroma laty regulacja oświaty spowoduje kataklizm na rynku zatrudnienia. Pozostje sądzić, że zapatrzeni w siebie decydenci nie chcieli wysłuchać ocen ulicy. Nakładając na to zmiany demograficzne szykuje nam się katastrofa na rynku pracy, której skutków trudno przewidzieć.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3,


Słowa kluczowe: praca w polsce, poszukiwanie pracy, firmy pośrednictwa pracy, dam pracę, gazeta.pl, manpowergroup, badanie hr

środa, 16 listopada 2011

Kaloryfer płytowy Vogel & Noot kompaktowy 22K 600x600, zasilany z boku

Kaloryfer płytowy Vogel & Noot kompaktowy 22K 600x600, zasilany z boku

Kupujący chętnie nabywają ten grzejnik, gdyż łączy rewelacyjną jakość z zaskakująco niskąceną. Grzejniki posiadają zdejmowalnegórne panele, co umożliwia utrzymanie w czystości całego grzejnika.

Kaloryfer (grzejniik) vogel & noot 22K

Polecamy urządzenia grzewcze w odcieniu białym – dopasowuje się do każdego wnętrza, na żądanie klienta możliwy w barwach według palety – dokument do pobrania Paleta kolorów. (Uwaga: odcień, który znajduje się na twoim monitorze może być inny od oryginalnego. Zobacz odcienie według numerów RAL udostępnionych we wspomnianym dokumencie). Grzejnik przesyłamy łącznie z kompletem montażowym – dzięki temu zainstalowanie kaloryfera na ścianie staje się przyjemne.

Kaloryfery serii K nie wymagają dodatkowej regulacji. Są one:

  • funkcjonalne,
  • oszczędne,
  • doskonale współgrają z instalacjami niskotemperaturowymi.

W sklepie internetowym www.dingdong.pl nabędziesz zestaw instalacyjny kątowy lub prosty, niezastąpiony do podłączenia grzejnika

Zawiera on:

  • zawór termostatyczny niklowany
  • śrubunek grzejnika niklowany
  • głowica termostatyczna do zaworów CosmoHead

Zestaw montażowy posiada odpowietrznik i korek dołączamy w prezencie!

Promocja

Przy zakupie art. z promocji wybierz opcję odbiór osobisty 0 zł – tylko www.dingdong.pl wysyła towary w promocji na swój koszt.


Inne blogi: Blog 1
Słowa kluczowe: kaloryfer, grzejnik, sklep internetowy, zawór termostatyczny, niklowany, zestaw instalacyjny, www.dingdong.pl, kolor grzejnika

Bateria prysznicowa Pinto Neu

Oferowane przez nas przedmioty pokazujemy na you tube dingdongpl. Mamy nadzieję, że pomogą w podjęciu decyzji przy zakupie.

Bateria natryskowa Pinta Neo

Pinta Neo łączy w sobie futurystyczną formę ekologiczne podejście do marnowania wody – ułatwia jej zaoszczędzenie, a także ulepsza jakość. Łatwa do utrzymania w czystości, dzięki przyjemnym kształtom i super jakości chromowanej powierzchni. Jeżeli przeszkadza ci w swojej łazience - trafiłeś wyśmienicie, bo Pinto Neu to seria super baterii natryskowych i umywalkowych.

Cechy produktu: bardzo dobra cena odpowiednia do jakości,należy do baterii przede wszystkim wybieranych przez użytkowników, głowica sterująca HANSAECO, bezpieczeństwo, ograniczenie zużycia wody do 50%, sterowana blokada antypoparzeniowa, blokada przeciw przepływom zwrotnym w użyciu domowym, bateria cicha spełnia wszystkie normy emisji hałasu.

Dane techniczne: baterii prysznicowej,

  • jednouchwytowa DN 15 (G 1/2)
  • do zamontowania na ścianie
  • natężenie przepływu: 17 l/min, określone przy ciśnieniu hydraulicznym 3 bar
  • osłona urządzenia: ocynkowany mosiądz (MS 63)
  • uchwyt (metal),
  • wyjście prysznicowe dołem ½ cala,
  • HANSAECO wkład sterujący 3,5
  • blokada wypływu wodny do ok. 50%
  • posiada blokadę anty poparzeniowa,
  • {barwa chromowana

Inne blogi: Blog 1 Blog 2
Słowa kluczowe: bateria prysznicowa, bateria natryskowa, pinta neo, hansaeco, łazienka, sklep internetowy www.dingdong.pl

Ocena 360. Formularz ankiety

Bazą badania 360 stopni jest teza, że obarczona najmniejszym błędem informacja o kompetencjach ocenianego lidera winna zostać uzyskana w wyniku obliczenia średniej wartości oceny współpracowników badanego takich jak: szef, podlegli pracownicy, koledzy z tożsamych stanowisk itp.

Wykres oceny 360 stopni

W tym wpisie uwaga będzie wybrana na pozyskiwaniu opinii respondentów w reprezentacji dwóch typowych metod: formularz do wypełnienia długopisem, ankieta, a także ankieta elektroniczna. Dla niewymagającego użytkownika są to metodologie nie różniące się; w każdym z tych przypadków wyrażający opinię odpowiada na pytania ankiety badawczej 360 stopni wyrażając ocenę odnośnie ocenianej osoby. Formularze drukowana i on-line działają w oparciu o podobną kolejność obszarów, a zatem można je traktować wymiennie.

Ważnym jest obszar, który przemawia za stosowaniem w badaniach ankiet elektronicznych. W tej sytuacji (i częstokroć jest to robione przez ukierunkowane na precyzję rezultatu firmy doradcze w dziedzinie informatyki) zarządzający badaniem w taki sposób przygotowuje program komputerowy sterujący badaniem, ażeby każde z ocenianych zachowań wyświetlały się w stochastycznej kolejności. Ponieważ zniechęcenie do pracy nad ankietą respondenta pozostaje w relacji wprost na zwiększanie się rozrzutu systematycznego w trakcie kolejnych pytań ankiety, użycie nieprzewidywalnego układu pytań robi wynik liniowym i czyni go bardziej podobnym pod względem błędu statystycznego.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4
Słowa kluczowe: ocena 360 stopni, badanie 360, ocena 360, badanie kompetencji pracownika, badanie kompetencji, ocena kompetencji, metoda 360, ankieta oceny 360, formularz oceny 360, ankieta on-line

Biuro wirtualne Toruń

Zarabianie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez freelancerów częstokroć ograniczone jest brakiem biura. Jakkolwiek większość firm potrzebuje biura stacjonarnego, niekiedy z numerem telefonu stacjonarnego i faksem, to nie każda może sobie na to pozwolić. Tanim rozwiązaniem jest dostęp do biura wirtualnego.

Biuro wirtualne pozycjonuje przedmiot oferty do dużej grupy odbiorców startując od wspomnianych wolnych strzelców, przez aktywnych sprzedawców w terenie, a kończąc na podmiotach, dla których ważne jest mieć biura terenowe w danej dzielnicy, a nie chcą z tej przyczyny płacić niepotrzebnych strat z tytułu ich użytkowania.

Biuro wirtualne Toruń

Przedmiot oferty wirtualnej skrzynki kontaktowej w zdecydowanej większości ofert obejmuje takie działania jak: udostępnienie adresu kontaktowego, odbiór i dalsza wysyłka tradycyjnej korespondencji,przyjmowanie połączeń telefonicznych i faksowych, obsługa zgłoszeń telefonicznych, obsługa terminów zleceń, organizacja spotkań na terenie usługodawcy z klientami korzystającego z biura podmiotu gospodarczego.

Największą zaletą biur wirtualnych jest nie wysoki koszt usług biura wirtualnego. Badając cenniki znajdowane w internecie można stwierdzić, iż w większości ofert stała opłata nie przekracza 200 zł miesięcznie i oferta dotyczy gros z podanych wyżej usług.

W Toruniu również zlokalizowane są firmy posiadające w ofercie biura wirtualne. Ich wizytówki łatwo odszukać w internecie przez wpisanie do google: biura wirtualne toruń.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4
Słowa kluczowe: biuro wirtualne, biura wirtualne, biuro wirtualne toruń, biura wirtualne toruń, biuro na godziny, wirtualna sekretarka

Ocena 360. Ankieta badania

Fundamentem badania 360 stopni jest teza, że najlepsza ocena kompetencji ocenianego zatrudnionego zostanie poprawnie zmierzona poprzez uśrednienie ocen współpracowników badanego na przykład zwierzchnik, pracownicy na podległych stanowiskach, koledzy z takich samych miejsc itp.

Wykres oceny 360 stopni

W tych rozważaniach aktywność będzie skierowana na pozyskiwaniu wypowiedzi badanych w postaci używanych w praktyce sposobów: drukowana, ankieta, a także ankieta pod sharepoint services. Dla nieprzygotowanego użytkownika można te metody traktować jako nie różniące się; w obydwu przypadkach zaproszony do badania anonimowo wygłasza oceny wyrażając ocenę o ocenianej osobie. Formularze drukowana i internetowa działają w oparciu o taką samą kolejność obszarów, a zatem można je traktować wymiennie.

Ważnym jest obszar, który wskazuje, że warto stosować w wielu przypadkach ankiet on-line. W tej sytuacji (i często stosują takie podejście dbające o precyzję badania podmioty gospodarcze - consultingowe w obszarze informatyki) operator badania w taki sposób pisze program komputera przeprowadzający badanie, by zachowania przedstawione w ankiecie były przedstawiane w losowej kolejności. W związku z tym, że zmęczenie respondenta wpływa wprost na zwiększanie się rozrzutu systematycznego przy kolejnych ptaniach, zastosowanie nieprzewidywalnego układu pytań czyni wynik bardziej liniowym a w konsekwencji czyni go bardziej jednorodnym w obszarze błędu systematycznego.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2
Słowa kluczowe: ocena 360 stopni, badanie 360, ocena 360, badanie kompetencji pracownika, badanie kompetencji, ocena kompetencji, metoda 360, ankieta oceny 360, formularz oceny 360, ankieta on-line

Szkolenie komputerowe Toruń

Patrząc na liczbę firm szkoleniowych świadczących usługi szkoleniowe z obszaru IT można pomyśleć, że nie ma żadnego problemu z dobraniem dla siebie idealnego kursuprowadzącego do rozwoju umiejętności w tej dziedzinie. Życie udowadnia, że często jest błędne przemyślenie.

Szkolenie informatyczne Toruń. Szkolenie komputerowe.

Dużą trudnością i jednocześnie największą zaletą związaną z implementacją informatyki stosowanej w życiu jest fakt, iż dowolny użytkownik w ten sposób modyfikuje zakupione sprzęt i narzędzia informatyczne w taki sposób, ażeby z jednej strony dowodziły one optymalnie spożytkowanych środków inwestycyjnych na ich zakup, a po wtóre umożliwiały realizować zadania, wcześniej przed nimi postawione. Reasumując, człowiek, który oczekuje komputera w celu pisania tekstów nie nie poświęci czasu na zakupie serwera i nie poświęci czasu na kurs programowania tylko skupi się na poszukanie wydajnego monitora czy też komputera przenośnego z stabilną klawiaturą i z dużym prawdopodobieństwem kupi lub skorzysta z nieodpłatnego programu ułatwiającego szybkie, bezwzrokowe pisanie na klawiaturze.

Rodzi się pytanie, jak w takim przypadku, należy efektywnie szkolić użytkowników komputerów? Wydaje się, że efektywnym sposobem może być na początek zmniejszenie wielkości grupy szkoleniowej do 3-5 osób wybranych w taki sposób, by program szkolenia IT znakomicie realizował potrzeby tej grupy, a poza tym zmienić kolejność podczas tworzenia programów kursów IT: miast wymyślać program szkolenia i potem wynajdywać uczestników należy raczej znaleźć uczestników i zaproponować program kursu komputerowego odpowiedni do ich potrzeb. To skuteczna droga, by szkolenie IT było bardzo efektywne. i tanie dla uczestników szkoleń.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3
Słowa kluczowe: szkolenie komputerowe, szkolenie informatyczne, szkolenie IT, kurs komputerowy, kurs informatyczny, szkoła komputerowa, toruń, uczestnik szkolenia, program szkolenia

Przerwa kawowa. Przebieg szkolenia.

Istotnym obszarem podczas organizacji procesu szkoleniowego są przerwy na kawę i ciastko zwykle zwane jako: przerwa kawowa. Często zaplanowane są trzy w trakcie dnia roboczego i ułatwiają one birącym udział w szkoleniu zaczerpnąć świeżego powietrza.

Otwarta przerwa kawowa podczas szkoleniaPodczas zwykłej przerwy na herbatę, serwis sali szkoleniowej podaje kawę, herbatę, soki oraz wodę. Typowo kładzione na stole są drobne coś do przegryzienia oraz pospolite chipsy.

Uczestnicy kursów zwykle zauważają przerw kawowych jako niezbędnego składnika okresu przebiegu szkolenia. Nie zauważają, bo nie ma niczego szczególnego nie wysuwają się przed inne niezależnie od miejsca w jakim miejscu zaplanowane trening.

Istnieją pomimo wszystko sytuacje gdzie organizator usługi dla HR dba o zawartość sali szkoleniowej ale również wkłada dużo aktywnośći na organizacji cateringu i przerywników kawowych. W takim przypadku zwykle przerwy traktowane są najczęściej w charakterze ciągłych przerw na kawę.

W sytuacji takich chwil na odpoczynek owoce, przekąski, często pokrojone bułki i coś do położenia na nie, kawa herbata, wypieki itp. stale są dodawane przez obsługę centrum szkoleniowego i są dostępne dla uczestników szkolenia przez cały czas trwania treningu. Znacząco poprawia to atmosferę wśród uczestników szkolenia i ten sposób wzmacnia długofalowe skutki biznesowe prowadzonych szkoleń.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4 Blog 5
Słowa kluczowe: organizacja szkoleń, usługi hr, organizacja procesu szkoleniowego, efekty biznesowe szkoleń, sala szkoleniowa, przerwa kawowa, przerwa na kawę, katering, catering, uczestnicy szkoleń

wtorek, 15 listopada 2011

Ocena 360. Lista kompetencji i zachowań

Bazą analizy 360 stopni jest założenie, że najbliższa prawdy informacja o kompetencjach ocenianego lidera winna zostać uzyskana poprzez uśrednienie ocen osób otaczających badanego typowo: zwierzchnik, podlegli pracownicy, osoby z równoległych stanowisk itp.

Wykres oceny 360 stopni

W tej notatce aktywność zostanie skierowana na pozyskiwaniu wypowiedzi ankietowanych w reprezentacji wybieranych najchętniej metod: formularz do wypełnienia długopisem, ankieta, oraz ankieta intranetowa. Dla nieprzygotowanego użytkownika są to metodologie nie różniące się; i tu i tu wyrażający opinię anonimowo wygłasza oceny wyrażając ocenę odnośnie ocenianej osoby. Ankiety papierowa i intranetowa mają taką samą kolejność pytań,więc można je traktować wymiennie.

Ważnym jest argument, który przemawia za stosowaniem w niekiedy ankiet on-line. Tutaj (i częstokroć stosują takie podejście nakierunkowane na precyzję rezultatu organizacje konsultingowe w dziedzinie informatyki) zarządzający badaniem w taki sposób pisze program komputerowy sterujący badaniem, tak, by każde z ocenianych zachowań udostępniane były w stochastycznej kolejności. Ponieważ zmęczenie respondenta wpływa wprost na zwiększanie się rozrzutu systematycznego w trakcie kolejnych pytań ankiety, zastosowanie przypadkowego rozkładu pytań robi wynik liniowym a w konsekwencji czyni go bardziej podobnym pod względem błędu statystycznego.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4 Blog 5
Słowa kluczowe: ocena 360 stopni, badanie 360, ocena 360, badanie kompetencji pracownika, badanie kompetencji, ocena kompetencji, metoda 360, ankieta oceny 360, formularz oceny 360, ankieta on-line

Ocena 360. Lista kompetencji i zachowań

Bazą analizy 360 stopni jest twierdzenie, że obarczona najmniejszym błędem wartość liczbowa kompetencji danego lidera winna zostać uzyskana w wyniku uśrednienia ocen zatrudnionych w różnych działach przykładowo osoba na wyższym stanowisku, pracownicy na podległych stanowiskach, koledzy z podobnych miejsc itp.

Wykres oceny 360 stopni

W tym tekście uwaga będzie sfokusowana na pozyskiwaniu wypowiedzi badanych w reprezentacji dwóch typowych metodologii: wydrukowana, ankieta, oraz ankieta internetowa. Pozornie można te metody traktować jako wymienne; w każdym z tych przypadków respondent wypowiada się na temat oceny poziomu kompetencji określając ocenę odnośnie ocenianej osoby. Formularze standardowa i elektroniczna mają identyczną kolejność zachowań, a zatem nie widać różnic między nimi.

Istnieje jednakże obszar, który sugeruje stosowanie w badaniach ankiet z dostępem przez internet. W takim przypadku (i często wykorzystują taką metodologię ukierunkowane na precyzję wniosków podmioty gospodarcze - doradcze informatyczne) operator badania tak przygotowuje program komputerowy sterujący badaniem, ażeby poszczególne oceniane zachowania wyświetlały się w przypadkowej kolejności. Ponieważ zniechęcenie do pracy nad ankietą respondenta wpływa wprost na pojawienie się rozrzutu systematycznego w trakcie kolejnych pytań ankiety, wykorzystanie nieprzewidywalnego układu pytań czyni wynik bardziej liniowym i czyni go bardziej podobnym pod względem błędu statystycznego.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4 Blog 5
Słowa kluczowe: ocena 360 stopni, badanie 360, ocena 360, badanie kompetencji pracownika, badanie kompetencji, ocena kompetencji, metoda 360, ankieta oceny 360, formularz oceny 360, ankieta on-line

Mikro firma w internecie. Wsparcie przy tworzeniu www.

Jak podaje ostatni raport TNS OBOP blisko 30% firm z grupy mikroprzedsiębiorstw w Polsce nie wdrożyło własnej witryny w internecie i nie wykorzystuje e-mail w pracy na własny rachunek.

Zrzut ekranu templatki themeforest.net

Chociaż wynik ocen sprawia wrażenie być zaskakująco dużym, to można wykorzystać parę prostych metod na rozwiązanie kłopotu i uzyskanie w niedługim okresie podwalin pod swoją obecność w w katalogach internetowych. Jako firma konsultingowa w obszarze informatyki naszym partnerom zwykle wskazuję rozwiązanie oczywiste, a jednocześnie dające oczekiwany rezultat: zbudowanie witryny internetowej w oparciu o wordpress lub joomlę, a w następnym kroku instalację zakupionej w internecie szablonu witryny u takich twórców jak themeforest.com.

Takie proste podejście pozwala na zwykle szybki rezultat – witryna w sieci nie tylko znajdzie się w internecie ale również zrobi wrażenie jakością wykonania. W praktyce, w kwocie około 500 zł netto można zrealizować wymagane cele.

Samo stworzenie witryny nie implikuje istnienia mikrofirmy w internecie. Najważniejszym staje się jej wypromowanie zwykle z pomocą dedykowanych podmiotów lub ponownie z z moją pomocą, bo mamy w tej dziedzinie sukcesy. Ważnym jest dbać, by treści w witrynie były systematycznie dodawane i gotowe zarówno w treści jak i w innych obszarach na odwiedziny robotów wyszukiwarek internetowych.


Inne blogi: Blog 1
Słowa kluczowe: themeforest.com, templatemonster.com, yootheme.com, templatka, szablon strony, mikrofirma, mała firma, mały biznes, witryna firmowa, obecność w sieci, prezentacja w internecie

poniedziałek, 14 listopada 2011

PARP PO IG 8.1. Generator Wniosków.

Wysyłka aplikacji o dofinansowanie unijne na usługi świadczone elektronicznie wymaga osadzenia treści przygotowanego pomysłu w formularzu generatora na stronie internetowej POIG 8.1. Generator Wniosków ułatwia wklejenie w odpowiednie pola tekstów odpowiednio do treści instrukcji opracowania aplikacji.

Generator wniosków PARP PO IG 8.1 (innowacyjne e-usługi)Teoretycznie działanie aplikacji generatora winno być ergonomiczne i nie przyczyniać się do tworzenia nowych problemów kłopotów. Najwnością jest sądzić, że tak jest. Życie wnioskodawców pokazuje, iż jest on źródłem niepotrzebnych frustracji.

Dominującym niprzyjemnym zdziwieniem, z którym sobie nie poradziliśmy, to problem błędnego przyporządkowania przygotowanego projektu do regionalnego kontraktora, który sprawdzi gdy mamy do czynienia spółki cywilnej, w przypadku udziałowcy zarejestrowali się w rejestrach działalności gospodarczej na terenie aktywności różnych RIF. Ograniczenie możliwości wyboru przez Wnioskodawcę, gdzie zarejestrowana jest lokalizacja działalności gospodarczej wspólnika doprowadza do sytuacji, że oprogramowanie aplikacji w zasadzie losowo dobiera RIF i pewnie nigdy nie można dociec, który zaproponuje. Skutkuje to wysyłką wydrukowanego dokumentu do nieodpowiedniej komisji dokonującej oceny i odesłanie do Wnioskodawcy projektu e-usług na etapie oceny formalnej. To niepotrzebne odrywanie uwagi Wnioskodawcy od innych spraw.

Generator Wniosków e-usługułatwia napisanie wniosku o dofinansowanie z UE, ale jest też źródłem wielu niezrozumiałych trudności utrudniających bazowanie na nim.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4 Blog 5
Słowa kluczowe: PARP POIG 8.1, innowacyjne e-usługi, dofinansowanie z UE, dofinansowanie unijne, dofinansowanie na e-uslugi, działanie 8.1, PARP 8.1 2011

Konsulting informatyczny. Rady dla każdej firmy

Inwestycja w zasoby informatyczne w przedsiębiorstwie ma wartość dla właściciela w zasadzie wtedy, kiedy istnieje relacja wprost z zyskami organizacji lub, choćby, eliminacją wybranych strat. Rozwój składników struktury informatycznej tylko z powodu, uległości wobec ofert firm wdrożeniowych jest nieporozumieniem.

Firma doradcza IT. Konsulting informatycznyWłaściciele firm zauważa ze zdumieniem, iż unowocześnione systemy informatyczne nie przenoszą się na zwiększony przychód, w taki sposób jak deklarowała to integrator zasobów. Warto zauważyć, że wdrożeniowiec nie zarabia na zyskach klienta, tylko na koszcie wdrożenia systemu IT u klienta i wyjaśnienie staje się oczywiste. Celem wdrożeniowca jest sprzedać jak najdrożej jak najtańsze składniki wdrożenia, bo tylko wtedy ma godziwy zysk.

Pora na konsulting informatyczny. Jakie działania może podjąć przedsiębiorstwo, które zakupiło już zinstalowane nowe narzędzia ICT niekoniecznie dokładnie zbieżne z jego oczekiwaniami? Odpowiedź brzmi: wysłać zapytanie do firmy konsultingowej IT. Analitycy zdefiniują prawdziwe potrzeby, przejrzą wszystkie istotne z punktu widzenia TCO i efektywności biznesowej składniki pod rozwagę i przedstawią propozycję rozwiązania optymalnego pod względem kosztów takiego, które nie wymaga powiększania kosztów porcji wkładu finansowego. Firmy consultingu informatycznego oszacują wartość swych działań jako odsetek od uzyskanych przez zleceniodawcę oszczędności.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4 Blog 5
Słowa kluczowe: konsulting informatyczny, consulting IT, consulting ICT, doradztwo informatyczne, konsulting komputerowy, Toruń, koszt IT

niedziela, 13 listopada 2011

Konsulting informatyczny. Obniżenie kosztów IT w przedsiębiorstwie

Inwestycja w zasoby informatyczne w firmie ma uzasadnienie jedynie wówczas, gdy można ją wprost związać z wartością dodaną dla przedsiębiorstwa lub, w najgorszym przypadku, zmniejszeniem kosztów. Uruchomienie nowych systemów informatycznych tylko z powodu, że taki jest duch czasów nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego.

Firma doradcza IT. Konsulting informatycznyPrzedsiębiorcy łapie się na tym, iż wdrożone systemy ERP nie wpływają dodatnio na zwiększony przychód, w taki sposób jak obiecała to firma informatyczna. Warto zauważyć, że wdrożeniowiec nie widzi związku swej pracy z zyskami klienta, tylko na zysku z wdrożenia technologii informacyjnej u niego i wyjaśnienie staje się oczywiste. Celem wdrożeniowca jest sprzedać drogo zakupione w najniższej cenie sprzęt i usługi IT, bo w tym przypadku ma godziwy zysk.

Pora na konsulting informatyczny. Jakie działania może podjąć przedsiębiorstwo, które zakupiło już zinstalowane nowe urządzenia informatyki niezbieżne z własnymi potrzebami? Odpowiedź jest prosta: zadzwonić do firmy oferującej doradztwo komputerowe. Doświadczeni rzeczoznawcy IT określą prawdziwe potrzeby, wezmą pod lupę wszystkie istotne z punktu widzenia kosztów i efektywności biznesowej elementy pod uwagę i zaproponują rozwiązanie optymalnego kosztowo takiego, które nie wymaga nowych porcji wkładu finansowego. Spółki doradztwa w dziedzinie informatyki oszacują wartość swych działań jako odsetek od uzyskanych przez zleceniodawcę oszczędności.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4
Słowa kluczowe: konsulting informatyczny, consulting IT, consulting ICT, doradztwo informatyczne, konsulting komputerowy, Toruń, koszt IT

sobota, 12 listopada 2011

Szkolenie IT Toruń

Bazując na liczbie firm szkoleniowych oferujących usługi szkoleniowe z obszaru technik komputerowych można pomyśleć, że nie ma żadnego problemu z dobraniem dla użytkownika optymalnego kursuprowadzącego do rozwoju wiedzy w tej dziedzinie. Każdy dzień pokazuje, że często jest błędne przemyślenie.

Szkolenie informatyczne Toruń. Szkolenie komputerowe.

Znaczącym utrudnieniem i jednocześnie najważniejszą cechą połączoną ze stosowaniem technologii informacyjnych w życiu jest fakt, że każdy wykorzystujący IT w ten sposób dostosowuje posiadane sprzęt i narzędzia informatyczne tak, ażeby po pierwsze stanowiły one przykład doskonale wykorzystanych nakładów inwestycyjnych na ich zakup, a po wtóre umożliwiały wykonywać cele, wcześniej przed nimi postawione. Reasumując, osoba która oczekuje komputera do pisania dokumentów nie będzie skupiać się na zakupie serwera i nie przejdzie szkoleń z programowania lecz skupi uwagę na zakup wydajnego monitora czy też laptopa z ergonomiczną klawiaturą i najprawdopodobniej kupi lub użyje darmowego narzędzia ćwiczącego szybkie, bez patrzenia tworzenie tekstów.

I jak, w takim przypadku, należy wydajnie uczyć osoby wykorzystujące komputery? Wydaje się, że efektywnym sposobem może być na początek zmniejszenie wielkości grupy uczestników kursu IT do 3-5 osób dobranych tak, by program szkolenia IT najlepiej spełniał ich potrzeby, a po wtóre zminieć kolejność podczas tworzenia programów szkoleń: zamiast tworzyć program kursu i potem szukać uczestników należy raczej poszukać potrzebujące osoby i zaproponować program szkolenia komputerowego odpowiedni do ich potrzeb. W takim przypadku szkolenie komputerowe jest bardzo efektywne i tanie dla uczestników szkoleń.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4
Słowa kluczowe: szkolenie komputerowe, szkolenie informatyczne, szkolenie IT, kurs komputerowy, kurs informatyczny, szkoła komputerowa, toruń, uczestnik szkolenia, program szkolenia

piątek, 11 listopada 2011

Konsulting informatyczny. Rady dla każdej firmy

Inwestycja w zasoby informatyczne w przedsiębiorstwie ma wartość dla właściciela w zasadzie wówczas, kiedy istnieje prosty związek z wartością dodaną dla firmy lub, a co najmniej, minimalizacją strat. Wdrażanie infrastruktury informatycznej tylko dla tego, przekonaniu, że nowe jest lepsze nie jest zrozumiałe.

Firma doradcza IT. Konsulting informatycznyWłaściciele firm zauważa ze zdumieniem, iż nabyte systemy ERP nie mają wpływu na zysk, adekwatnie do tego jak twierdziła to firma integratorska. Warto widzieć, że integrator zasobów nie widzi związku swej pracy z zyskami klienta, lecz wyłącznie koncentruje uwagę na zysku z wdrożenia technologii informacyjnej u niego i więcej nie trzeba tłumaczyć. Celem wdrożeniowca jest sprzedać za ja najwyższą cenę zakupione w najniższej cenie wdrożenie, bo tylko wtedy ma zysk dla właścicieli.

Pora na konsulting informatyczny. Jakie działania może podjąć przedsiębiorstwo, które zakupiło już wdrożenie sprzęt informatyczny niekoniecznie dokładnie zbieżne z własnymi potrzebami? Odpowiedź brzmi: skorzystać z oferty firmy konsultingowej IT. Analitycy poznają prawdziwe potrzeby, przejrzą wybrane z punktu widzenia TCO i efektywności biznesowej elementy pod uwagę i przedstawią propozycję rozwiązania optymalnego pod względem kosztów takiego, które nie wymaga nowych porcji wkładu finansowego. Spółki doradztwa w obszarze IT obliczą wartość swej pracy jako procent od oszczędności klienta.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4 Blog 5
Słowa kluczowe: konsulting informatyczny, consulting IT, consulting ICT, doradztwo informatyczne, konsulting komputerowy, Toruń, koszt IT

Badanie satysfakcji pracowniczej. Raport po badaniu

Badanie satysfakcji pracowniczej jest jednym z ważnych prowadzonych badań w organizacjach. Może być dostawcą obrazu odnośnie tego w jaki sposób postrzegane są warunki płacowe jak również, jaka jest opinia pracowników o wdrożonej nowej struktury organizacyjnej.

Badania satysfakcji pracowników organizowane są najczęściej w taki sposób: dokładne opisanie celu oceny satysfakcji, naszkicowanie zbioru cech, określających cel badania, reprezentacja cech w ankiecie oceny, badanie ankietowe wśród respondentów, opracowanie wyników badania oraz przygotowanie raportu z badań.

Raport oceny satysfakcji pracowniczejAdekwatnie do planu korporacji część lub całe badanie często przekazywane jest do realizacji wybranej firmie konsultingowej z obszaru HR, która gotowa jest wykonać wszystkie zamówione u niej zadania połączone z poszukiwaną oceną.

Jednym z częstszych problemów technicznych związanych z przygotowaniem i przebiegu analiz satysfakcji pracowniczych jest formularz ankiety, który adekwatnie do możliwości firmy bywa w formie papierowej ankiety lub wersji elektronicznej, jeśli respondenci dostęp do sieci internetowej.

Pomijając wskazane rozwiązania, uzyskane w formularzu ankiety badania informacje z ankiet przeniesione są do dedykowanego narzędzia IT (w wielu sytuacjach jest to przygotowany specjalnie plik arkusza), który dokonuje przekształcenia danych i analizy statystyczne. Ich przejrzystość decyduje m.in. jaka jest jakość otrzymanego w badaniu wyniku.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4
Słowa kluczowe: badanie satysfakcji, badanie satysfakcji pracowniczej, badanie satysfakcji pracowników, badania ankietowe, formularz ankiety badawczej, ankieta badania, raport po badaniu, badanie on-line

Konkurs e-usługi. Generator Wniosków.

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie unijne na usługi świadczone elektronicznie wymaga osadzenia zawartości przygotowanego pomysłu w formularzu generatora on-line. Generator Wniosków ułatwia wprowadzenie w poszczególne rubryki zawartości odpowiednio do treści instrukcji uzupełniania projektu.

Generator wniosków PARP PO IG 8.1 (innowacyjne e-usługi)Jakkolwiek obsługiwanie narzędzia on-line winno być ergonomiczne i zmniejszać problemy dla Wnioskodawcy problemów. Tak jednakże nie jest. Życie wnioskodawców pokazuje, że leży u podstaw głębokich frustracji.

Największym zaskoczeniem, z którym spotkaliśmy się, to problem niekontrolowanego przyporządkowania tworzonego projektu do RIF, który będzie dokonywać oceny gdy Wnioskodawca działa w formie spółki cywilnej, przy czym partnerzy zgłosili działalność gospodarczą w obszarze aktywności różnych RIF. Brak dostępu do podjęcia decyzji przez Wnioskodawcę, gdzie jest siedziba podmiotu gospodarczego doprowadza do sytuacji, że oprogramowanie generatora wniosków w praktyce losowo wybiera RIF i pewnie nigdy nie można dociec, który wylosuje. Prowadzi to do wysyłki napisanego dokumentu do niewłaściwej komisji dokonującej oceny i zwrot pomysłu na e-usługi podczas oceny formalnej. To bardzo frustrujące dla Wnioskodawcy.

Generator Wniosków PARP 8.1ułatwia napisanie aplikacji o dofinansowanie ze środków unijnych, ale jest też źródłem wielu trudnych do rozwiązania trudności uniemożliwiających bazowanie na nim.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3
Słowa kluczowe: PARP POIG 8.1, innowacyjne e-usługi, dofinansowanie z UE, dofinansowanie unijne, dofinansowanie na e-uslugi, działanie 8.1, PARP 8.1 2011

Sala szkoleniowa Toruń

Sale szkoleniowe Toruń. Dla każdej korporacji organizującej szkolenie swoich pracowników czy też dla każdej osoby fizycznej, która bierze udział w szkoleniu otwartym bardzo istotnym są okoliczności, w których prowadzone jest warsztat. Najczęściej spotkania szkoleniowe organizowane są w trzech rodzajach obiektów: hotelu, odpowiednim centrum szkoleniowym oraz w przygotowanym do potrzeb prezentacji innym obiekcie takim jak sala weselna.

Sale szkoleniowe Toruń O ile w przypadku obiektu szkoleniowego jest ono przygotowane do wsparcia kursu odpowiednią atmosferą oraz infrastrukturą techniczną w sali szkoleniowej, znakomitym poziomem kompetencji obsługi i sal treningowych, to w innych obiektach trudno jest zastać perfekcyjne wsparcie dla prowadzonych działań rozwojowych pracowników. Wprawdzie w chwili obecnej trudno jest spotkać restauracje, w których jest niewystarczającej jakości katering, to nie jest to wystarczające, by biorący udział w szkoleniu zamkniętym poczuli się, że są na szkoleniu i powinni z całą mocą uczyć się zdobywając nieznaną wiedzę i umiejętności.

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku odpowiednio dostosowanych ośrodków szkoleniowych takich jak świadczących usługi HR. Już na etapie planowania ich wyposażenia są one tak przygotowywane, by uczestnicy kursów zarówno zamkniętych jak i otwartych uczyli się w gwarantujących największą wydajność warunkach, by mieli dostęp do kilku przerw kawowych, obiadu oraz miejsca gdzie mogą w przerwie wypocząć. Ośrodek taki, prowadzony jest często przez doświadczonych trenerów, rozumiejących potrzeby organizacji, biorących udział w szkoleniu i organizacji szkoleniowych.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3
Słowa kluczowe: sale szkoleniowe toruń, wynajem sal szkoleniowych, sale na szkolenia, sala szkoleniowa, sale szkoleniowe, toruń

czwartek, 10 listopada 2011

Dofinansowanie e-usług. Generator Wniosków.

Dostarczenie wniosku o dofinansowanie unijne na projekty innowacyjnych e-usług oznacza konieczność osadzenia treści przygotowanego pomysłu w generatorze wniosków on-line. Generator Wniosków umożliwia wprowadzenie w odpowiednie pola zawartości w sposób opisany w instrukcji opracowania wniosków.

Generator wniosków PARP PO IG 8.1 (innowacyjne e-usługi)Teoretycznie działanie generatora wniosków powinno być czytelne i nie przyczyniać się do tworzenia nowych problemów niespodzianek. To niestety utopia. Życie wnioskodawców unaocznia, iż jest źródłem zbędnych frustracji.

Najbardziej przykrym problemem, z którym straciliśmy dużo czasu, to problem niezrozumiałego przypisania pisanego wniosku do jednostki kontraktującej PARP w terenie, która dokana oceny gdy mamy do czynienia spółki cywilnej, przy czym wspólnicy zgłosili działalność gospodarczą w obszarze działania innych RIF. Brak dostępu do wyboru przez Wnioskodawcę, pod jakim adresem siedziba podmiotu gospodarczego doprowadza do sytuacji, że oprogramowanie generatora wniosków w praktyce stochastycznie dobiera RIF i pewnie nigdy nie można przewidzieć, który zaproponuje. Prowadzi to do wysyłki przygotowanego dokumentu do nieupoważnione komisji walidującej wnioski i zwrot biznesplanu e-usług na etapie oceny formalnej. Prowadzi to do niepotrzebnych nerwów.

Generator Wniosków innowacyjnych usług elektronicznychułatwia przygotowanie aplikacji o dofinansowanie ze środków unijnych, ale prowadzi też wielu niezrozumiałych trudności utrudniających korzystanie z niego.


Słowa kluczowe: PARP POIG 8.1, innowacyjne e-usługi, dofinansowanie z UE, dofinansowanie unijne, dofinansowanie na e-uslugi, działanie 8.1, PARP 8.1 2011

środa, 9 listopada 2011

Biuro wirtualne Toruń

Możliwość działania w biznesie przez wolnych strzelców bardzo często ograniczone jest brakiem lokali. Jakkolwiek wiele podmiotów gospodarczych potrzebuje biura stacjonarnego, bardzo często z numerem telefonu stacjonarnego i faksem, to nie każdą na to stać. Popularnym rozwiązaniem jest dostęp do biura wirtualnego.

Biuro wirtualne skierowuje swoją ofertę do rozległej grupy nabywców rozpoczynając od wymienionych osób na etatach śmieciowych, przez serwisantów będących w ciągłym ruchu, dochodząc do podmiotów, dla których ważne jest posiadać biura terenowe w danej dzielnicy, a nie chcą w związku z tym faktem płacić niepotrzebnych strat z tytułu ich posiadania.

Biuro wirtualne Toruń

Oferta adresu wirtualnego w większości ofert zawiera m.in.: udostępnienie adresu pocztowego, odbiór i dalsza wysyłka tradycyjnej korespondencji,odbiór połączeń telefonicznych i faksowych, obsługa zgłoszeń telefonicznych, zarządzanie kalendarzem kontrahenta, udostępnianie rzeczywistego biura do kontaktów z kontrahentami wynajmującego biuro podmiotu gospodarczego.

Ważną wyróżniającą cechą biur wirtualnych jest nie wysoki koszt działań biur wirtualnych. Analizując oferty dostępne w internecie można stwierdzić, iż w zasadzie abonament nie przekracza 200 zł miesięcznie i oferta dotyczy większość z podanych wyżej usług.

W Toruniu również umiejscowione są podmioty oferujące biura wirtualne. Ich e-maile łatwo znaleźć w sieci wpisując do wyszukiwarki: biura wirtualne toruń.


Słowa kluczowe: biuro wirtualne, biura wirtualne, biuro wirtualne toruń, biura wirtualne toruń, biuro na godziny, wirtualna sekretarka

Ocena 360 stopni. Badanie kompetencji pracowniczych

Określając poziom kompetencji pracowniczych korporacje korzystają z rezultatów uzyskanych w analizie 360 stopni. Polega ona na porównaniu ocen respondentów współpracujących z badanym pracownikiem oraz własnej oceny w odpowiednich obszarach kompetencji i użycie tego jako źródła danych do raportu po badaniu.

Przeprowadzenie oceny metodą 360 stopni poprzedzone jest określeniem profilu kompetencji pracowniczych, który będzie wykorzystany jako wskaźnik istotnych dla korporacji obszarów zachowań ocenianego pracownika. Tak wyznaczone zachowania agregowane są często w kompetencje pracownicze, których wartość stanowi ocenę pracownika. Wybrane z ocen kompetencji wymagają przygotowania nietypowego zestawu badanych zachowań. Jeżeli firma nie używa przygotowanego do tej pracy zaplecza HR gotowego do wykonania tego zadania korzysta z zewnętrznych firm doradczych HR lub firm konsultingowych IT realizujących badanie zgodnie z metodologią: ocena 360 stopni.

Ocena kompetencji pracowniczych metodą 360 stopni.

Przygotowany profil kompetencyjny osadzany jest w formularzu badawczym. W praktyce, zwykle wykorzystuje się w badaniu do pozyskania opinii ankietowanych osób jest przygotowanie ankiety oceny 360 stopni w witrynie internetowej lub dostarczenie jej do uczestników badania z użyciem poczty elektronicznej. Gdy ankietowani respondenci nie posiadają dostępu do komputerów, to uzupełniają formularze w tradycyjnej wersji, zaś firma doradcza przygotowana do przeprowadzenia badania 360 stopni dokłada starań w zagwarantowania anonimowości koniecznej do otrzymania oddającego rzeczywistość wyniku badań ocen kompetencji liderskich.

Wyniki pozyskane w formularzach badawczych przetwarzane są w informatycznych systemach bazodanowych odpowiednio przygotowanych pod kątem oceny poziomu kompetencji przez firmy konsultingowe w dziedzinie IT. Wynikiem ich pracy są raporty postbadawcze odpowiadające na pytanie jaki jest poziom kompetencji pracowniczych w badanych dziedzinach oraz wskazówki rozwojowe, w przypadku jeśli dane kompetencje powinny być u pracownika rozwinięte.


Słowa kluczowe: ocena 360, ocena 360 stopni, badanie 360, badanie 360 stopni, kompetencje pracownicze, badanie kompetencji, ankieta badawcza, firma konsultingowa informatyczna, firma konsultingowa HR

wtorek, 8 listopada 2011

Dofinansowanie z UE. Konkurs PARP 8.1

PARP powiadomiła, iż z początkiem listopada 2011 zostanie rozpoczęty kolejny konkurs o dofinansowanie innowacyjnych pomysłów usług elektronicznych. O unijne środki ubiegać się mogą małe i średnie firmy, które funkcjonują na rynku od co najwyżej 1 roku. Wysokość wsparcia nie została jeszcze podana, lecz w oparciu o poprzedni konkurs można podejrzewać, że sięgnie ono 80% ogółu kosztów kwalifikowanych, jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i jest młodszy niż 28 lat.

Pisanie wniosków o dofinansowanie UE. PARP POIG 8.1 eusługiCałkowita wartość projektów to 700 tys złotych. Projekty PARP POIG 8.1 mają prowadzić powstaniem wyjątkowej usługi świadczonej elektronicznie, która stanie się sposobem na życie wnioskodawcy projektu. Prowadzi to do stwierdzenia, że projekty muszą być dochodowe. Stworzone w ramach POIG 8.1 projekty muszą być kontynuowane w czasie 3 lat po zakończeniu wdrożenia projektu. W trakcie prowadzenia konkursu o dofinansowanie e-usług składający wniosek wprowadza treść biznesplanu e-usługi do elektronicznego generatora wniosków i akceptuje go. Równolegle z wersją elektroniczną jest on zobligowany do złożenia w Regionalnej Instytucji Finansującej odpowiedniej do siedziby przedsiębiorstwa wydrukowanej wersji papierowej i dostarczenie jej do siedziby RIF.

Istotną pomocą przy przygotowaniu aplikacji służą przedsiębiorstwa konsultingu komputerowego, których doświadczenie bardzo ułatwia przygotowanie aplikacji konkursowej.


Słowa kluczowe: innowacyjne projekty, PARP 8.1, PARP e-usługi, PARP POIG 8.1, PO IG działanie 8.1, POIG 8.1, wniosek o dofinansowanie, biznesplan, e-usługi, eusługi, konsulting informatyczny, konsulting informatyka, toruń

poniedziałek, 7 listopada 2011

Szkolenie informatyczne Toruń

Sądząc po liczbie ofert firm szkoleniowych świadczących kursy z obszaru technologii informacyjnych można sądzić, że problem z dobraniem dla dowolnego człowieka idealnego kursuprowadzącego do rozwoju wiedzy w tej dziedzinie. Każdy dzień pokazuje, że wielokroć jest nieuzasadnione rozumowanie.

Szkolenie informatyczne Toruń. Szkolenie komputerowe.

Znaczącym utrudnieniem i równocześniej największą cechą połączoną z implementacją technologii informacyjnych w życiu jest fakt, że każdy wykorzystujący IT tak modyfikuje posiadane urządzenia komputerowe w taki sposób, by po pierwsze stanowiły one przykład optymalnie wykorzystanych nakładów inwestycyjnych na ich zakup, a z drugiej umożliwiały realizować cele, które przed nimi stoją. Inaczej mówiąc, człowiek, który potrzebuje notebooka w celu pisania dokumentów nie skupi się na zakupie stacji roboczej i nie kupi kursu administracji systemem tylko skupi się na pozyskanie wydajnego monitora czy też komputera przenośnego z stabilną klawiaturą i z dużym prawdopodobieństwem nabędzie lub skorzysta z darmowego programu ułatwiającego szybkie, bezwzrokowe tworzenie tekstów.

Rodzi się pytanie, jak w takim przypadku, można skutecznie uczyć osoby wykorzystujące komputery? Wydaje się, że najprostszą metodą jest po pierwsze zmniejszenie wielkości grupy uczestników kursu IT do 3-5 osób wybranych tak, by program kursu komputerowego znakomicie spełniał ich potrzeby, a po drugie odwrócić porządek przy przygotowywaniu programów szkoleń: miast wymyślać program szkolenia a następnie szukać osoby potrzebujące takiego kursu należy raczej poszukać uczestników i stworzyć program kursu komputerowego dostosowany do wymagań. W takim przypadku szkolenie komputerowe jest bardzo efektywne i tanie dla uczestników szkoleń.


Słowa kluczowe: szkolenie komputerowe, szkolenie informatyczne, szkolenie IT, kurs komputerowy, kurs informatyczny, szkoła komputerowa, toruń, uczestnik szkolenia, program szkolenia

Dofinansowanie z UE. Konkurs innowacyjne projekty

PARP podała do wiadomości, że na początku listopada zostanie rozpoczęty drugi konkurs w 2011 r o dofinansowanie innowacyjnych pomysłów usług świadczonych drogą elektroniczną. O unijne wsparcie ubiegać się mogą małe i średnie przedsiębiorstwa, które funkcjonują na rynku od co najwyżej 1 roku. Wysokość wsparcia nie została jeszcze podana, lecz w oparciu o konkurs z czerwca 2011 r. można podejrzewać, że wyniesie ono 70% ogółu kosztów kwalifikowanych projektu jeśli firma ma osobowość prawną.

Pisanie wniosków o dofinansowanie UE. PARP POIG 8.1 eusługiCałkowita wartość projektów to 700 tys złotych. Projekty Innowacyjna Gospodarka 8.1 winny skutkować powstaniem nowoczesnej usługi świadczonej elektronicznie, która stanie się źródłem przychodu wnioskodawcy projektu. Prowadzi to do stwierdzenia, że projekty muszą być dochodowe. Stworzone w ramach PARP POIG 8.1 projekty muszą być kontynuowane przez okres nie krótszy niż 36 miesięcy po zakończeniu wdrożenia projektu. W trakcie prowadzenia konkursu o nowoczesnych usług elektronicznych składający wniosek wprowadza treść projektu do generatora wniosków na stronie PARP i akceptuje go. Równolegle z wersją elektroniczną jest on zobowiązany doprzedstawienia w RIF odpowiedniej do siedziby przedsiębiorstwa wydrukowanej wersji tradycyjnej i dostarczenie jej do siedziby RIF.

Istotną pomocą przy przygotowaniu wniosku służą firmy doradcze w obszarze informatyki, których doświadczenie bardzo ułatwia przygotowanie wniosku.


Słowa kluczowe: innowacyjne projekty, PARP 8.1, PARP e-usługi, PARP POIG 8.1, PO IG działanie 8.1, POIG 8.1, wniosek o dofinansowanie, biznesplan, e-usługi, eusługi, konsulting informatyczny, konsulting informatyka, toruń

Sale szkoleniowe Toruń

Sala szkoleniowa Toruń. Dla każdej firmy organizującej rozwój przez szkolenia swoich pracowników czy też dla konkretnej osoby fizycznej, która planuje udział w szkoleniu otwartym niezwykle ważnym są warunki, w których prowadzone jest szkolenie. Bardzo często spotkania szkoleniowe organizowane są w trzech rodzajach obiektów: hotelu, specjalnym ośrodku szkoleniowym oraz w przygotowanym do potrzeb prezentacji innym obiekcie takim jak gospodarstwo agroturystyczne.

Sale szkoleniowe Toruń O ile w przypadku centrum dydaktycznego jest ono przygotowane do prowadzenia procesu szkoleniowego atmosferą treningu a także infrastrukturą techniczną w sali szkoleniowej, adekwatnym poziomem kompetencji obsługi i sal treningowych, to w innych miejscach nie łatwo jest spotkać perfekcyjne wsparcie dla prowadzonych działań rozwoju kadr. Wprawdzie w chwili obecnej trudno jest spotkać hotele, w których jest niskiej jakości catering, to nie jest to wystarczające, by biorący udział w szkoleniu zamkniętym poczuli się, że są na szkoleniu i powinni wydajnie trenować zdobywając nową wiedzę lub umiejętności.

Z całkowicie inną sytuacją spotykamy się w przypadku odpowiednio przystosowanych centrów szkoleniowych takich jak świadczących usługi HR. Już na etapie planowania ich wyposażenia są one tak przygotowywane, by uczestnicy spotkań integracyjnych zarówno zamkniętych jak i otwartych uczyli się w dających szansę na największą wydajność pracy, by mieli możliwość korzystania z kilku przerw kawowych, przekąsek i miejsca gdzie mogą w przerwie wypocząć. Ośrodek taki, prowadzony jest najczęściej przez doświadczonych coachów, którzy dobrze rozumieją potrzeby organizacji, uczestników szkoleń i firm szkoleniowych.


Słowa kluczowe: sale szkoleniowe toruń, wynajem sal szkoleniowych, sale na szkolenia, sala szkoleniowa, sale szkoleniowe, toruń

niedziela, 6 listopada 2011

Ocena 360 stopni. Badanie kompetencji pracowniczych

Określając poziom kompetencji pracowniczych korporacje bardzo często korzystają z rezultatów uzyskanych w badaniu 360 stopni. Jej idea sprowadza się do zestawienia ocen osób kontaktujących się z osobą badaną oraz samooceny w kilku dziedzinach kompetencji i skorzystanie z tego jako bazy do raportu po badaniu.

Przeprowadzenie analizy metodą 360 poprzedzone jest określeniem profilu kompetencji liderskich, który zostanie użyty jako wskaźnik istotnych dla firmy dziedzin zachowań ocenianego pracownika. Zachowania te łączone są często w grupy kompetencji, których wartość stanowi ocenę pracownika. Niektóre z analiz kompetencji wymagają przygotowania odmiennego od podstawowego w organizacji obszaru badanych zachowań. Jeżeli korporacja nie używa przygotowanego do tej pracy zaplecza HR gotowego do wykonania tej pracy korzysta z zewnętrznych firm doradczych HR lub firm doradczych informatycznych przeprowadzających pomiar zgodnie z metodologią: ocena 360 stopni.

Ocena kompetencji pracowniczych metodą 360 stopni.

Przygotowany zestaw kompetencji osadzany jest w formularzu badawczym. Dziś zwykle wykorzystuje się w badaniu do pozyskania opinii respondentów jest przygotowanie ankiety badania 360 stopni w witrynie intranetowej firmy lub przesłanie jej do uczestników badania z użyciem e-mail. W przypadku, gdy ankietowani respondenci nie mogą wypełnić formularzy online, to wypełniają formularze w tradycyjnej wersji, zaś firma doradcza przygotowana do przeprowadzenia oceny metodą 360 stopni wkłada wysiłek w zagwarantowania prywatności koniecznej do uzyskania miarodajnego rezultatu badań ocen kompetencji pracowniczych.

Wyniki otrzymane w formularzach badawczych opracowywane są w informatycznych systemach bazodanowych specjalnie przygotowanych pod kątem oceny poziomu kompetencji przez firmy konsultingowe w dziedzinie informatyki. Wynikiem ich pracy są raporty po badaniu zawierające odpowiedź na pytanie o poziom kompetencji liderskich w danych dziedzinach oraz rekomendacje rozwojowe, w przypadku gdy dane kompetencje wymagają u pracownika rozwoju.


Słowa kluczowe: ocena 360, ocena 360 stopni, badanie 360, badanie 360 stopni, kompetencje pracownicze, badanie kompetencji, ankieta badawcza, firma konsultingowa informatyczna, firma konsultingowa HR

Źródła wiedzy o PARP PO IG 8.1 w internecie

Przygotowując projekty e-usług o finansowanie z UE projektów na usługi świadczone elektronicznie chętnie czytamy z dostępnych on-line źródeł wiedzy. Przeglądając treść serwisów sieciowych nie trudno dostrzec, iż niezbędna wiedza odnośnie PARP POIG 8.1 warta przejrzenia w witrynach PARP a także niektórych firm doradczych IT (konsulting informatyczny).

Znajdująca się niżej lista przeglądanych fraz wyszukiwanych w google.pl przez nas. Wystarczy kliknąć na jednym z odnośników, by pojawiło się nowe okno przeglądarki z wyszukanymi rezultatami. Good Luck!

Kliknij na temacie, by wyszukać informacji odnośnie PARP POIG 8.1

Wprowadź własny tekst do wyszukiwarki google.pl


Słowa kluczowe: innowacyjne projekty, PARP 8.1, PARP e-usługi, PARP POIG 8.1, PO IG działanie 8.1, POIG 8.1, wniosek o dofinansowanie, biznesplan, e-usługi, eusługi, konsulting informatyczny, konsulting informatyka, toruń

sobota, 5 listopada 2011

Dofinansowanie z UE. Konkurs PO IG działanie 8.1

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podała do wiadomości, iż w najbliższych dniach zostanie ogłoszony jesienny konkurs o dofinansowanie innowacyjnych pomysłów usług świadczonych drogą elektroniczną. O unijne środki ubiegać się mogą małe i średnie firmy, które istnieją na rynku od co najwyżej 12 miesięcy. Wysokość wsparcia nie została jeszcze podana, lecz w oparciu o konkurs z czerwca 2011 r. można podejrzewać, że wyniesie ono 80% ogółu kosztów kwalifikowanych, jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i jest młodszy niż 28 lat.

Pisanie wniosków o dofinansowanie UE. PARP POIG 8.1 eusługiCałkowita wartość projektów to 700 tys złotych. Projekty PARP e-usługi mają prowadzić powstaniem innowacynej e-usługi, która stanie się źródłem przychodu wnioskodawcy projektu. Oznacza to, iż projekty winny być dochodowe. Stworzone w ramach PARP e-usługi projekty muszą być prowadzone w okresie co najmniej 36 miesięcy po zakończeniu wdrożenia projektu. W trakcie otwarcia bramek o nowoczesnych usług elektronicznych składający wniosek wprowadza treść informacji o projekcie do elektronicznego generatora wniosków i akceptuje go. Ponadto jest on zobligowany do złożenia w Regionalnej Instytucji Finansującej adekwatnej do siedziby przedsiębiorstwa wydrukowanej wersji tradycyjnej i zaniesienie jej do siedziby RIF.

Istotną pomocą przy przygotowaniu aplikacji służą firmy konsultingu informatycznego, których doświadczenie bardzo ułatwia przygotowanie biznesplanu.


Słowa kluczowe: innowacyjne projekty, PARP 8.1, PARP e-usługi, PARP POIG 8.1, PO IG działanie 8.1, POIG 8.1, wniosek o dofinansowanie, biznesplan, e-usługi, eusługi, konsulting informatyczny, konsulting informatyka, toruń

Konsulting informatyczny. Obniżenie kosztów IT w przedsiębiorstwie

Inwestycja w zasoby informatyczne w przedsiębiorstwie ma sens w zasadzie wtedy, kiedy istnieje prosty związek z wartością dodaną dla korporacji lub, w najgorszym przypadku, minimalizacją strat. Wdrażanie składników struktury informatycznej tylko z powodu, że taki jest duch czasów jest nieporozumieniem.

Firma doradcza IT. Konsulting informatycznyPrzedsiębiorcy zauważa ze zdumieniem, iż nabyte systemy przetwarzania danych nie wpływają dodatnio na przychód firmy, zgodnie z tym jak deklarowała to firma integratorska. Warto widzieć, że wdrożeniowiec nie widzi związku swej pracy z zyskami klienta, skupia się jedynie na wysokim koszcie wdrożenia systemu IT u niego i wyjaśnienie staje się oczywiste. Celem integratora zasobów jest sprzedać za ja najwyższą cenę jak najtańsze składniki wdrożenia, bo tylko wtedy ma zysk dla firmy.

Pora na konsulting informatyczny. Jakie działania może podjąć przedsiębiorstwo, które zakupiło już zinstalowane nowe sprzęt informatyczny niekoniecznie dokładnie zbieżne z własnymi potrzebami? Odpowiedź jest prosta: zadzwonić do firmy świadczącej usługi konsultingu informatycznego. Doświadczeni rzeczoznawcy IT określą prawdziwe potrzeby, wezmą pod lupę wybrane z punktu widzenia TCO i efektywności biznesowej składniki pod rozwagę i przedstawią propozycję rozwiązania zrównoważonego kosztowo takiego, które nie wymaga dodatkowych porcji wkładu finansowego. Znające się na swej pracy consultingu informatycznego obliczą wartość swej pracy jako procent od zmniejszonych kosztów utrzymania infrastruktury ICT.


Słowa kluczowe: konsulting informatyczny, consulting IT, consulting ICT, doradztwo informatyczne, konsulting komputerowy, Toruń, koszt IT